עצים מוגנים

על פי "פקודת היערות", הקיימת בישראל עוד מימי המנדט הבריטי, ישנם למעלה מ – 60 מיני עצים מוגנים. בסעיף ה – 15 לפקודה מפורטים מיני העצים המוגנים, כאשר משמעות הדבר היא כי גיזום או כריתת עצים שלא בהיתר אסורה על פי חוק. עצים מוגנים על פי חוק, הינם עצים שאסור לכרות ולהעתיק בלא אישור ורישיון מטעם פקיד היערות הממונה. פרט לירושלים, תל אביב וחיפה, בהם האגף העירוני לשיפור פני העיר (שפ"ע) הוא הממונה, קרן קיימת לישראל היא פקיד היערות בכל רחבי הארץ.

להגן על העצים בכל מקום

פקודת היערות מטרתה להגן על אוכלוסיית העצים בישראל, ולוודא כי גיזום או כריתת העץ אינה נעשית שלא לצורך. הפקודה מגינה הן על אלו הגדלים בטבע, ביערות, בשמורות ובגנים הלאומיים, והן, על אלו הגדלים במרחב הציבורי והעירוני. למעשה, על פי פקודת היערות, גם אם העץ נטוע בחצר ביתכם הפרטית וגם אם הוא ניטע על ידכם באדמה שבבעלותכם – אסור לכם לבצע כריתת עץ בלא קבלת היתר חוקי.

אילו עצים מוגנים?

כאמור, בסעיף 15 של פקודת היערות מפורטים למעלה מ – 60 מיני עצים מוגנים, בהם: איקליפטוס, אלון, אדר, אגס סורי, פיקוס, צפצפה, זית, ארז, אשל, צאלון, קטלב מצוי, הדס מצוי, דולב, שיזף, חרוב ועוד. על פי חוק האילנות, בו מופיעה פקודת היערות, כל עץ בוגר הנכלל ברשימת העצים המוגנים על פי חוק, אסור לכריתה, עקירה או העתקה. עץ בוגר, הינו עץ שגובהו למעלה משני מטרים וקוטר גזעו הינו 10 סנטימטרים ויותר. כאמור לעיל, החוק תקף על כל אזור בו העץ נטוע, גם אם מדובר באדמה פרטית.

כריתת עצים מוגנים

כריתת עצים מוגנים אפשרית, כמוזכר, רק במידה וקיבלתם היתר ורישיון מתאים. את ההיתרים ניתן לקבל מפקיד היערות האזורי, פקידי היערות העירוניים בשלושת הערים הגדולות, או ממורשים אזוריים מטעם קק"ל. חשוב לציין כי כריתת עצים עצמה, בשל הסיכון הבטיחותי והמומחיות הנדרשת, חייבת להתבצע על ידי חברה מקצועית, מוסמכת ובעלת רישיון. אפילו גיזום עצים, שאינו מוזכר בחוק, חייב להיעשות על ידי ספק שירות בעל תעודת "גוזם מומחה" מטעם משרד החקלאות.

הגיזום הנכון ​– מקצועיות, רישיון וניסיון

חברת הגיזום הנכון, הינה חברה המתמחה בכריתת עצים וגיזומם זה למעלה מ – 35 שנים. לחברה כל האישורים, התעודות והרישיונות הנדרשים, והיא מקפידה על ביצוע עבודות על פי תקנת עצים מוגנים ובהתאם לחוק בלבד. כחלק מהיותה חברה אמינה בעלת מוניטין רב בשנים, החברה מעסיקה ומפעילה אנשי מקצוע מומחים בלבד, ומעמידה לרשותכם מגוון שירותים ברמה הגבוהה ביותר כגון: העתקת עצים, עקירת עצים, עצים להסקה בצפון ועוד.