כריתת עצי פיקוס

כריתת עצי פיקוס

אנשים נוטים לחשוב שפיקוס הוא סוג מסוים של עץ, אך למעשה, הפיקוס הוא שם מדעי למין שלם של צמחים בעלי פרחים, המונה למעלה מ - 850 סוגים של עצים, שיחים ועוד. בארץ ישראל יש כמה מינים נפוצים של הפיקוס: פיקוס השקמה, פיקוס התאנה ופיקוס השדרות. עצי הפיקוס נכללים ברשימת העצים המוגנים על פי חוק, כלומר, שבכדי לבצע גיזום וגם כריתת עצים צריך לקבל היתר מהרשות המקומית או מקק"ל עצמה. עץ הפיקוס מעוגן בחוק הנקרא "חוק היערות וכל העובר עליו עלול לקבל קנס של מאות ואף אלפי שקלים. 

מדוע לבצע כריתת עצי פיקוס?

גיזום וגם כריתת עצים הן המוצא האחרון. עלינו לעשות כל מה שביכולתנו בכדי לשמר את העצים ולמנוע גיזום וגם כריתת עצים שלא לצורך. לכן, רק במצב של חוסר ברירה אמיתי נבצע כריתה. מתי כן נידרש לבצע גיזום וגם כריתת עצי פיקוס? כאשר נראה עץ פיקוס מוזנח שענפיו אינם נגזמים בתדירות קבועה. מצב זה גורם להיווצרותם של ענפים ארוכים וסבוכים, שעלולים להסתבך בחוטי חשמל ולגרום לסכנת חיים. בנוסף, עצי פיקוס מוזנחים שלא טיפלו בהם כהלכה וגזמו את ענפיהם, עלולים לצמוח לגובה ולהתכופף או לנטות מטה. במקרה כזה, ישנה סכנה אמיתית לקריסת העץ. במקרים המצוינים לעיל יתכן והפתרון האידיאלי הוא, לצערנו, כריתה של עצי הפיקוס

כריתת עצי פיקוס - המקצועיות חשובה ביותר

גיזום וגם כריתת עצים אילו איננה פעולה פשוטה, ולא מדובר על עבודת גינון קלה שיכולה להתבצע על ידי כל אחד. פעולת הכריתה עצמה הינה מסוכנת ועלולה לגרום לנזק ברכוש או פגיעה בבני אדם. על הגוזם לקחת בחשבון מספר אלמנטים המבוססים על ידע קודם וניסיון. אצלנו בחברת "הגיזום הנכון" יש גוזמים ובעלי מקצוע המומחים לביצוע גיזום עצים מקצועי וכנ"ל לגבי כריתת עצים. אותם גוזמים עברו הכשרה והסמכה, וברשותם כל הידע שצריך בכדי לבצע כריתה בצורה הבטיחותית והטובה ביותר. אז כשאתם רואים עץ שצמח באופן שעלול לסכן בני אדם - אל תהססו לפנות אל אנשי מקצוע. אותם אנשים יודעים כיצד לקבל את כל ההיתרים והאישורים, וחשוב מכך, כיצד לבצע את העבודה על הצד הטוב והבטיחותי ביותר.

כריתה היא לא תמיד הפתרון

עצי הפיקוס לא תורמים רק לנוי ולהדר של הסביבה, אלא מהווים מערכת אקולוגית שלמה, המקיימת יחסי גומלין עם גורמים שונים וחיוניים לסביבה. מסיבה זו, לא תמיד נחרוץ את גורל העץ לטובת כריתה או גיזום עצים בשרון והסביבה. כריתת עצים תתבצע רק במצב בו אין ברירה אחרת. אנשי המקצוע, ורק הם, ידעו לקבל את ההחלטה הטובה ביותר, הן עבור עץ הפיקוס והן עבור בטיחות האנשים ובריאות הסביבה.