ההבדל בין עקירת עצים לכריתת עצים

עצים נמצאים בסביבתנו הקרובה וגם הרחוקה ומהווים חלק בלתי נפרד ממנה. הם תורמים יופי ומוסיפים לא מעט ירוק ומשווים למרחב הציבורי, כמו גם הפרטי, מראה יפה יותר. יחד עם זאת, ישנם מצבים המצריכים הזמנת שירותי עקירת עצים, כמו זו המוצעת על ידי הגיזום הנכון לגיזום עצים, הנדרשת מסיבות שונות. מה ההבדל בין עקירת עצים לכריתת עצים ומה חשוב לבדוק לפני שמזמינים את השירות? על כך ועוד, במאמר הבא.

מהי עקירת עצים ומהי כריתת עצים

כשמדברים על עקירת עצים, וכפי שניתן להסיק מכך, מתכוונים להוצאתו של העץ יחד עם השורשים שלו. כלומר, הוצאת העץ מן הקרקע, תוך שליפתו יחד עם שורשיו. הליך זה הינו הליך מורכב יותר, וזו גם הסיבה מדוע מבצעים אותו מומחים, העוסקים בתחום ובעזרת ציוד מתאים המאפשר להם לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. עקירת העצים עוזרת לשמור הן על בריאותו של העץ והן על האדמה שבה הוא היה קודם לכן. במקרים כאלה, עקירת העץ יחד עם שורשיו, ניתן להעתיק אותו למקום אחר, לשתול אותו באדמה אחרת. 

כריתת העץ, לעומת זאת, היא חיתוך העץ בגזעו. באופן זה, למעשה, מסיימים את חייו של העץ. למרות שנדמה ששתי הפעולות האלו, עקירת עצים וכריתת עצים, הן בעלות מאפיינים משותפים, הרי שאלו הן שתי פעולות שאינן זהות זו לזו ומטרותיהן שונות. עקירת עצים מאפשרת את התחדשותו של העץ במקום אחר ואף משמרת אותו. כריתה מפסיקה את חייו ונעשית מסיבות שונות, הקשורות למניעת אסון כלשהו במקום בו גדל העץ, מניעת התרבות מזיקים ומחלות שהופיעו בעץ עצמו וגם שימוש בחלקים של העץ לצורך בנייה למשל. 

בחירה נכונה של בעלי מקצועי ההבדל בין עקירת עצים לכריתת עצים

בין אם לצורך עקירה ובין אם לצורך כריתת עצים בבית פרטי, חשוב כאמור לפנות למומחים. זהו הליך לא פשוט ופעמים רבות עשוי להיות מאתגר במיוחד. הדבר רלוונטי עוד יותר כאשר מדובר בעצים גדולים מאד עם גזעים עבים. רק אנשי מקצוע המתמחים בכך מחזיקים ברשותם את כל הציוד הנדרש להם כדי לעשות זאת בצורה בטיחותית ומכירים גם את שיטות העבודה הנכונות שתעזורנה להם לעשות זאת. עליהם להיות עם הכשרה רלוונטית וניסיון ולזהות גם את סוג העץ, את מינו, כדי לוודא שאכן ניתן לעקרו או לכרות אותו. 

כדאי לדעת

החוק בישראל איננו מאפשר עקירה של כל עץ. ישנם 60 זנים שונים של עצים שעל פי החוק אסור לעקור אותם או לכרות אותם. מי שנתקל בעץ שיש לעקור או מעוניין לכרות אותו כדי להעבירו למקום אחר, עליו לפנות לבעלי מקצו המציעים שירותי עקירת עצים ולגורמים מוסמכים, כדי לוודא שהדבר אפשרי וייעשה בעזרת כלי העבודה הנדרשים ובהתאם לחוק.