גיזום עצי דקל

גיזום עצי דקל, הוא חלק מהטיפול הנדרש לשמירה על בריאותם ולהבטחת התפתחותם התקינה של הדקלים. עצים רבים כגון: עצי אקליפטוס, עצי פיקוס, אשר אינם עוברים גיזום אחת לכמה זמן, עלולים לסבול מבעיות שונות שיפגמו בהתפתחותם ויעכבו את צמיחתם. חברת הגיזום הנכון, המתמחה זה למעלה מ – 35 שנים בתחום של גיזום, מביאה לפניכם את כל המידע החשוב אודות גיזום של עצי דקל.

מתי לגזום ומתי לכרות?

גיזום וגם כריתת העץ הן פעולות כמעט מנוגדות זו לזו, ובכל זאת רבים מבלבלים ביניהן. הבלבול נובע, כנראה, משום שבעלי המקצוע העוסקים בתחום של גיזום, לרוב, עוסקים באפשרות של כריתת עצים. אך אל לנו לטעות. גיזום עצים, ובפרט גיזום עצי דקל, היא פעולה שנעשית כחלק מהשמירה על חיוניות העץ ומתוקף הדאגה להתפתחותו וצמיחתו כראוי. כריתת עץ, לעומת זאת, היא פעולה חד פעמית, אותה עושים כאשר אין עוד צורך או רצון לשמור על העץ. למעשה, כריתת עצים נעשית בכדי להפסיק את חייו של העץ, אם בשל מחלה או מזיקים שנטפלו אליו, אם בשל שהוא מהווה סכנה מהותית לסביבתו ואם לשם שימוש בו לצרכי תעשייה שונים כגון: עצים להסקה, עצים לקמין וכו'
 

החשיבות של גיזום עצי דקל

מלבד היתרונות הרבים של גיזום עצים וכריתתם, כאשר מדובר על גיזום עצי דקל החשיבות גבוהה אף יותר. ישנן שתי סיבות עיקריות אשר בגינן מומלץ לבצע גיזום וגם כריתת עצי הדקל בפרט, באופן תכוף ומסודר.

  • בעלי חיים המהווים מטרד אולי תתפלאו לגלות, אך בין ענפי הדקל הגדולים והמרשימים, מסתתרים לא פעם בעלי חיים שעלולים להוות מטרד ואף סכנה ממשית לחיינו. החל מציפורים ויונים, דרך חרקים ועטלפים, ועד עכברים וחולדות. כרית וגם גיזום עצי דקל מהווה פתרון למצבים מעין אלו, ואף מונע מהם להתפתח ולהזיק לעץ וסביבתו.
  • נשירה מאסיבית בתום הבשלת פירות התמר המתוקים, עצי הדקל משירים את ענפיהם הרחבים והיבשים. הנשירה המאסיבית הזו, המתנהלת באופן אקראי ונמשכת כמספר שבועות, מהווה מטרד בשל הלכלוך הרב, אך חמור מזה סכנה ממשית. גיזום של עצי דקל בעונה המתאימה, חיוני ומומלץ לשם מניעת אסונות ולכלוך מיותר.

מתי כדאי לבצע גיזום?

עמים רבות, הצורך בביצוע גיזום לעצים שונים כגון: כריתת עצי אקליפטוס השתולים ברחבי ישראל, כריתת עצי פיקוס הכו פופולרים בארץ. עולה בשל פגמי צמיחה. עץ שצמיחתו נוטה עלול לחוות קשיים בקבלת אור שמש או חלילה להוות סכנה בשל סיכויו הגבוה לקרוס. במקרים  אחרים, כמו צמיחת יתר, העץ עלול להוות מטרד לדיירים בקרבת מקום, או להקטין את טווח הראייה של הנהגים בכבישים עירוניים. מלבד כל אלו, גיזום או כריתה מסייע רבות להתפתחותם, מאחר והוא קוצץ את עלוות העץ ומאפשר לו להתחדש. העת המומלצת ביותר לגיזום, היא "עונת הגיזום" של העץ, הנקבעת על פי סוגו וגילו.