גיזום עצים מקצועי על ידי מומחים

גיזום עצים הוא עבודה מקצועית מאד שרק בעלי ניסיון וידע רב מסוגלים לבצע אותה. הסיבה לכך היא שבמקרים רבים מדובר בעצים ששתלו אותם בקרקע לפני שנים רבות ולכן משקלם של הענפים ושל הגזע הוא גבוה במיוחד ויש להיערך מראש לכל תרחיש אם יפלו הענפים .

גיזום עצים

גיזום עצים מקצועי מצריך תכנון מדויק של העבודה לפרטי פרטים כדי ליצור מרחב בטוח. התכנון כולל חשיבה מראש אילו ענפים לגזום כדי לא ליצור חוסר איזון העלול לגרום לאי יציבות ואף לקריסתו של העץ.

כל נפילה של ענף כבד במקום שיש בו אנשים או במקום שלא תוחם מראש עלולה להיות סכנה ולכן כל גיזום מתואם מראש עם הפיקוח המקומי כדי להרחיק קהל סקרנים מהסביבה הקרובה וזאת לאחר קבלת האישור מפקיד היערות לביצוע הגיזום .

כלי העבודה החשמליים והמתוחכמים הקיימים היום, מאפשרים את כריתת הענפים באופן קל יותר מאשר בעבר. נהלי העבודה הבטיחותית כוללים שימוש בכפפות ובמשקפי מגן כדי ששאריות מהעץ הנחתך לא יעופו לכל עבר בתהליך הניסור. גיזום עצים מקצועי מקנה לעץ המשך צמיחה של ענפים חזקים לייצובו של העץ ולשמירה על חוזקו .

מטרת הגיזום

גיזום נכון של הענפים מרענן אותם ונותן להם חיוניות ולכן מאפשר לפירות רבים יותר לגדול ברחבי העץ וכך להגדיל באופן משמעותי את תנובת העץ. כשמבצעים גיזום רוחבי של עצים רבים במטע, מעלים את כמות הפרי שנקטף לאחר כמה חודשים.

גיזום עצים מקצועי מיועד לצמיחה בריאה ומהירה יותר של העץ. העצים מתפשטים לכיוונים שונים ומטרת הגיזום היא לעשות סדר, כדי שהעץ יצמח לכיוונים הרצויים וכך לא יפריע לצמחים או לעצים הגדלים בסמוך אליו וגם כדי ליצור יופי ואחידות בנראות שורות העצים ברחבי העיר .

גיזום עצים מקצועי הוא פעולת מניעה לסכנות שעלולות להיווצר מעץ כבד בעל ענפים רבים שיכול לקרוס בעת סערה בימי החורף, על עוברים ושבים, על מכוניות ועל קווי חשמל . כדי למנוע את המצבים המסוכנים הללו, גוזמים מבעוד מועד כל עץ שאופן צמיחתו נראה מסוכן .

שיטות הגיזום השונות

  • כריתת הענפים מבסיס הגזע כדי ליצור צמיחה בריאה ורעננה של העץ כולו.
  • הסרה של כל כמות הענפים הקיימת על העץ כדי לאפשר צמיחה של ענפים חדשים וחזקים.
  • קיצור מקסימלי של שליש מאורכו של הענף כדי לאפשר לו להמשיך ולצמוח כיאות.
  • עיצוב העץ כדי ליצור יופי בצמרת העץ ובנראותו הכללית.

גיזום עצים ברחבי העיר

על פי צורך, מתבצע גם גיזום נקודתי של עצים מסוג מסוים כמו לדוגמה גיזום של עצי דקל הממוקמים בשדרות רבות בערים השונות. הסיבה לכך היא שהתגלו בעצי הדקל מחלות שונות העלולות לגרום לכך שהם יתייבשו ולא תהיה ברירה אלא לכרות אותם. כדי למנוע מצבים מסוג זה, גוזמים את העצים מראש וכך מונעים את הגעת המחלה ומאפשרים צמיחה בריאה של כל עצי הדקל המקומיים .