איך לשמור נכון על מוצרים שעשויים מעץ?

אחד מחומרי הגלם האהובים ביותר על בעלי בתים ובעלי עסקים הוא העץ שניחן במראה כפרי וטבעי ומעניק תחושה נינוחה ומזמינה. מוצרים רבים עשויים מהעץ, בין המוצרים השונים ניתן לכלול: שולחנות, כיסאות, מדפים, שידות, ארונות, דקים, פרגולות, גשרים, ספסלים, בתים מעץ, מסגרות, כלי מטבח ומגוון אלמנטים אחרים. מוצרי העץ יכולים להיות עשויים מעצים שונים כמו: עץ מלא שעובר עיבוד וליטוש, עצי אורן, ארז ואשוח, עץ אגוז אפריקאי, עץ גושני, עץ בוק, עץ דובדבן, עץ איפאה, עץ טיק בורמזי וסוגי עצים נוספים.

כפי שציינו – העץ הוא אחד מחומרי הגלם הפופולאריים ביותר ואם גם אתם אוהבים את הרהיטים ואת שלל המוצרים שניתן לייצר ממנו חשוב שתדעו כיצד לתחזק אותו בצורה נכונה. תחזוקה נכונה תסייע לעץ להאריך שנים ולהיראות במיטבו.

איך ניתן לשמור על העץ?

לעץ יש מספר אויבים שחשוב להכיר כך שיהיה ניתן לטפל בעץ ולמנוע מאותם רוחשי רעות לפגוע בו. בין אויביו של העץ ניתן למנות את המזיקים. באופן כללי ניתן לומר שהעץ מטופל לפני מכירתו על ידי אימפרגנציה שהיא תהליך בו העץ סופג חומר נוזלי ששומר עליו. כמו כן, עובר העץ תהליך של חיטוי. לפני שרוכשים את המוצר שעשוי מעץ יש לבדוק האם הוא עבר את הטיפולים הללו ובנוסף להם יש לבצע הדברה. ההדברה צריכה להתבצע סביב השטח בו נמצא המוצר ואם קיימת בעיה ספציפית יש להזריק לעץ חומרים מיוחדים נגד מזיקים או למרוח חומר הגנה נגד ריקבון, טרמיטים ומזיקים.

אויבים נוספים שעשויים לפגוע בעץ הם הרטיבות והלחות. כדי למנוע רטיבות יש לבנות את הפרגולה או המוצר האחר שעשוי מעץ באופן בו המים ינותבו הרחק ממנו. במקרה של דקים יש לוודא שהם מוגבהים מהקרקע ומונחים על גבי אבנים. כמו כן, עדיף שלא לרצף את האמבטיה שהיא סביבה מימית בדקים. כדי למנוע פגיעה של לחות יש להימנע מהנחת מוצרים לחים על גבי העץ.

אויבת אחרת של העץ היא הקרינה וכידוע – בארץ שלנו הקרינה חזקה מאוד. הקרינה עלולה לשחוק את חומרי הגמר, לקלף אותם ולגרום לסדקים ועיוותים כך שהמוצר יראה ישן ובלוי. כדי לשמור על מראה העץ יש להשתמש בחומרים שממלאים את הנקבוביות שלו ומשתחררים בהדרגה, חומרים אלו מאטים את תהליך הייבוש ומתאימים לעצים חדשים. כמו כן, ניתן להשתמש בשמן עץ, שמן דק למשל שדוחה מים, קוטל פטריות ומגן על העץ מפני שחיקה ישמור על מראהו הטבעי.

דרך נוספת להעניק לעץ מראה חי וחדיש תהיה לצבוע אותו באמצעות צבעי עץ איכותיים. צבעי עץ ברמה גבוהה יתאימו לכל סוגי העצים, יחדרו לעומק, ימנעו קילוף, יאפשרו ללחות להתנדף, יאטמו את העץ מפני מים, יכילו חומר שקוטל פטריות, ריקבון, מזיקים ועובש ויגנו עליו מפני קרינת UV.

הרחבת הידע תסייע לכם לשמור על העץ

כל המוצרים שהוזכרו יסייעו לכם לשמור על עמידותו ומראהו של עץ כך שתוכלו ליהנות מהמוצרים למשך שנים רבות, אך כדי ליהנות מהיתרונות של המוצרים יש לרכוש אותם מחברה איכותית שמתמחה בתחום. רצוי מאוד לקרוא על הנושא ברשת ולהעמיק את הידע כי בחנויות שמציעות "הכל לבית" ימליצו לכם על המוצרים שקיימים במלאי ולאו דווקא על המוצרים המתאימים ביותר לעץ.

למידע נוסף על גיזום עצים